top of page

Obchodníci se solí na Lesné

Co spojuje města Halle, Leipzig, Neuhausen, Lesnou, Litvínov, Most, Slaný a Prahu?

25. června 2015 v 13:00 hod to můžete zjistit v Horském areálu Lesná v Krušných horách. Dorazí sem dostavník mezinárodní skupiny Alte Salzstraße Halle-Prag, e.V. (Stará solná stezka Halle-Praha), aby připomněl těžkou práci středověkých obchodníků se solí - jak samotnou zručnost při získávaní soli v solnovarech, tak namáhavé putování při křižování Evropy s tímto ?bílým zlatem?. Na programu jsou ukázky výroby soli, krátká přednáška pro děti o obchodu se solí i ukázky slavnostních oděvů obchodníků v 15. století.

Hlavní heslo akce je: "Přivézt po 500 letech bílé zlato ze severu do zlaté Prahy." Již roku 1356 dal Karel IV. městu Halle privilegium přivážet do Českých zemí sůl vyrobenou v jeho solnovarech. Jelikož se jednalo o jednu z nejcennějších komodit své doby, ovlivnil tento obchod nejen samotné "město soli", jak je dodnes Halle označováno, tak i všechna města na trase, kudy se solné karavany po staletí ubíraly.

Solnařská skupina, která Lesnou navštíví, se vydala dne 21. 06. 2015 z města Lößnitz na čtrnáctidenní putování po trase původní solné stezky z 15. století., která spojovala město Halle an der Saale a Prahu. Při své cestě se zastaví na mnoha tradičních místech, např. Lengefeld, Heidersdorf, Sorgau, Lesná, Kadaň, Žatec, Louny, Běšnice. Cílem je Praha, kde stejně jako kdysi chtějí "obchodníci se solí" ukončit své putování a to v pražském Týnu (Ungeltu). Na tomto místě bylo po staletí předáváno zboží, placeno clo a čile obchodováno. Z toho důvodu zde proběhne dne 4. 7. 2015 vyvrcholení celé kulturní akce.

Více informací na stránkách www.altesalzstrasse.eu fotogalerie z Lesné

bottom of page