top of page

Slavnostní ukončení sochařského sympozia na Lesné

Jak vznikají sochy, si mohli a stále ještě mohou prohlédnout návštěvníci Horského areálu Lesná, kde od neděle 19. července probíhá již 4. ročník Krušnohorského sochařského sympozia. Společně jsme pozorovali umělce, jak zvažují a vybírají, který z dubových kmenů bude nejvhodnější pro ztvárnění jejich představ. Jak první řezy motorovými pilami vytváří hrubé rysy budoucích postav a jak zručnými seky dlát dávají sochám konkrétní podoby. K návštěvníkům, kteří pokládali řezbářům nejrůznější dotazy a zajímali se o jejich práci, se dne 22. července přiřadil i chomutovský primátor pan Daniel Černý. Těší nás, že i on byl zaujat krásou vznikajících soch. Hlavní téma letošního sympozia je stejné jako loňské: "Betlém v životní velikosti". Letošní sympozium dodá do betléma postavu nejdůležitější - Ježíška v jesličkách, ovšem i ostatní figury, které přibudou, mají svá nezastupitelná místa: svatý Josef, pasáček s jehňátkem, pastýř, ovečka.

Sochař Josef Šporgy, který je pravidelným účastníkem a zatím nevynechal žádné ze sympozií na Lesné, i letos pracuje na ztvárnění znamení zvěrokruhu. Jelikož se jedná o čtvrtý ročník, je letos na řadě znamení raka. Sochy znázorňující předchozí znamení - berana, býka a blížence, již zdobí krušnohorskou přírodu.

Zajímá-li Vás, jak vypadá výsledek týdenní práce řezbářských mistrů: Davida Fialy, Pavla Vítka, Slávka Jirana, Jiřího Laina, Renaty Matouškové a Josefa Šporgyho, přijeďte v sobotu 25. 7. 2015 do Horského areálu Lesná, kde od 13.30 hod bude probíhat slavnostní zakončení sympozia. V průběhu odpoledne vystoupí se svými programy dětský folklorní soubor Stázka z Teplé a folklorní soubor Skejušan z Chomutova. V areálu budou k vidění i sochy vytvořené v předchozích ročnících.V areálu si nyní můžete prohlédnout všech 11 soch betléma a sochy znázorňující znamení zvěrokruhu od Josefa Šporgyho.

bottom of page